top of page

Akupunktur ve Migren


İtalyada Akupunktur ve Migren üzerine yapılan bir çalışma

Baş ağrısı sıklığı düşünüldüğünde toplumu ilgilendiren büyük bir problemdir. Farmakolojik olarak büyük ilerlemelere rağmen bir çok hasta optimal ağrı kontrolüne ulaşamamakta ve yan etkilerden muzdarip. Bunun sonucunda geçtiğimiz 20 yılda bu konuda alternatif tedavilere yönelim artmıştır. Hatta İtalya'da nöroloji polikliniğine migren tipi baş ağrısı şikayeti ile gelen hastaların %12 sinin gelmeden önce akupunktur yaptırdığı ve %73 ünün yaptırma konusunda istekli olduğu görülmüştür.

Yapılan çalışmada migren tedavisinde aktif olarak kullanılan ilaçlarla kıyaslandığında akupuntur un daha az yan etki göstererek migren ağrılarını geçirdiği ve bu uzun süre hastanın ağrısız olarak yaşamına devam ettiği gösterilmiştir. Hatta bazı çalışmalarda baş ağrısını engellediğine dair sonuçlar alınmış olsa da henüz yeterli veri toplanamamış.


Makalede sonuç olarak : Akupunktur'un migren ağrılarını geçirdiği, farmakolojik yöntemlere göre daha az yan etkisi olduğu, migren profilaksisinde ektili olduğu gösterilmiş.

Makaleye ulaşmak için :

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page