top of page

Dermaroller (Mikro İğneleme)

Mikro iğneleme ile cilt hastalıkları tedavisi, daha genç bir cilt

Dermaroller elle tutulan bir kabzası ve bunun ucunda içinde çok sayıda, son derece ince paslanmaz çelikten olan iğnelerle çevrelenmiş silindir şeklinde bir alettir. Dermaroller tedavisi, “mesoroller, mikroigne tedavisi veya kollojen indüksiyon tedavisi” gibi çeşitli isimlerle de bilinmektedir.​

Dermaroller derinin ikinci alt tabakasında yer alan dermise mikro kanallar (mikro yaralar) açar ve iğneleme sayesinde deri üzerinde ufacık iğne ucu büyüklüğünde kanamalar olur. İşlem iz bırakmadan 1-3 günde iyileşir.

Dermaroller ile tedavide arzu edilir etki oluşması için

4-6 hafta aralıklarla ve çok sayıda iğnelemeye ihtiyaç vardır. Herhangi epidermal (derinin enüst tabakası) hasara neden olmaz ve zaman kaybı minimaldir. İşlem ofis ortamında yapılır.​

Dermaroller tedavisiyle deride mikro kanallar açmak (iğne ucu ile oluşmuş yara) ve ardından yara iyileşmesi ile ince deri çizgilerini sıkılaştırmak veya deri üzerindeki skarları (akne izi, strialar, yanık izi vb.) azaltmak amaçlanır.

Ayrıca topikalkozmetiklerin ve/veya büyüme faktörleri, peptidler ve kök hücrelerin emilimini sağlanır. Dermoroller tedavisi sonrasıderimize hacim ve dolgunluk veren elastin, kollogen ve hyalüronik asit üretimi artar bunun sonucu deri yüzeyinde, dokusunda ve renginde düzelme olması beklenir.​

Dermoroller tedavisi ağrılıdır. Öncesinde tedavi edilecek alana topikal anestezik krem (EMLA %5 krem) ile kapatarak 1saat anestezi yapılır, uyuşturulması sağlanır.

Dermoroller tedavisinin etkinliği için genellikle birden çok sayıda seansa ihtiyaç olur. Bazı durumlar da ise istenen kozmetik düzelme için başka ek tedavilerle (PRP, lazer, dolgu, botoks vb.)birlikte kullanılması daha iyi sonuç verebilir.

UYGULAMA ÖNCESİNDE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

  1. Yüz makyajsız ve temiz olmalı.

  2. Aspirin ve kan sulandırıcı ilaç kullanılmamalı

UYGULAMA SONRASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR​

  1. Uygulamanın ilk günü duş alınmamalıdır.

  2. İşlemden sonra doktorunuzun önerisi dışında herhangi bir kozmetik veya işlem uygulanmamalı.

  3. Dermaroller güneş hassasiyetine neden olmaz, bununla birlikte deri üzerinde yapılan her işlem gibi uygulama sonrası güneşten korunma ve en az SPF 30+ düzeyinde güneş koruyucu uygulanmasında fayda vardır.

  4. Beklenmeyen bir etki gelişirse lütfen doktorunuza başvurunuz.

bottom of page