top of page

NEFES EGZERSİZLERİ

Yaşam kalitesini artırmanın anahtarı doğru nefes alıp vermekten geçer. Doğru nefes alma egzersizleri vücudunuzdaki gerginliği azaltarak fiziksel ve psikolojik olarak kendinizi daha enerjik ve sağlıklı hissetmenizi sağlar.


NEFES EGZERSİZİ FAYDALARI NELERDİR?

1-Endişe, panik ve anksiyeteyi azaltır.

2-Daha kolay konsantre olmayı sağlar.

3-Hafızayı güçlendirir.

4-Hücreleri besler ve cildi canlandırır.

5-Kan basıncını dengeler.

6-Organlarımızın sağlıklı çalışmasını sağlar.

7-Bağışıklık sistemini güçlendirir.

8-Uykuyu düzene sokar ve kaliteyi artırır.


NEFES EGZERSİZİ NASIL YAPILIR ?

Öncelikle rahat edeceğiniz sessiz sakin bir yere geçin ve ortamda sizi rahatsız edebileceğini düşündüğünüz nesneleri kaldırın, dik bir şekilde oturur pozisyona geçin, kafanızı yukarı kaldırın, gözlerinizi kapatın ve bir elinizi göğsünüzün diğer elinizi de karnınızın üzerine koyun

ve burnunuzdan yavaş yavaş derin bir nefes alın ve aldığınız nefesten bir kaç saniye fazla nefesinizi tutun şimdi nefesinizi ağzınızdan yavaş yavaş verin. Aldığınız nefesle verdiğiniz nefesin süresinin aynı olmasına dikkat edin. Örneğin dört saniyede aldığınız nefesi aynı şekilde dört saniyede verin. Bu sırada nefes alış verişinizi kontrol edin, göğsünüzde bulunan eliniz değil karnınızdaki elinizin inip çıkıyor olması gerekir. Doğru solunumda göğüs değil diyafram hareket eder. Nefes egzersizi için günlük 5-10 dakika ayırmanız yeterli olacaktır. Düzenli yaptınız takdirde doğru nefes aldığınızı fark edeceksiniz.

2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page