top of page

KÖK HÜCRE tedavisi ve yeni bir bakış; EXOSOME

"Kök Hücre Tedavisi" sağlıkta popüler bir terim. Vücudumuzda henüz farklılaşmamış ve farklı hücre tiplerine dönüşme potansiyeline sahip hücrelerimizi tarif ediyor. Mesela dizinizdeki kıkırdak hücrelerinde kayıp var. Buna bağlı diz ağrıları yaşıyorsunuz. Bu şekildeki farklılaşmamış hücreler özel yöntemlerle dizinize uygulandığında kıkırdak hücrelerine dönüşüp hasarlı dokunun tamiri mümkün olabiliyor. Bu şekilde farklılaşmamış hücreleri elde etmenin de farklı yöntemleri var.

Exosome tedavisi elde edilmesi hedeflenen etkiler açısından böyle bir tedavi. Yenilenmesi ve iyileşmesi zor hasarlı dokuların tamiri hedefleniyor. Tedavi exosome adı verilen küçük hücresel keseciklerin bu şekilde tıbbi tedavi amaçlarıyla kullanılması ile gerçekleşiyor.

Exosomlar, hücreler arasında bilgi ve sinyal iletimi ile ilişkilendirilen mikroskobik veziküllerdir. Exosome tedavisi, bu exosomların hastalıkların tedavisinde veya rejeneratif tıp uygulamalarında kullanılmasını içerebilir.


Exosome tedavisi birkaç farklı şekilde kullanılabilir:

1. Hastalık Teşhisinde: Exosomlar, vücuttaki biyomoleküllerin taşınmasına yardımcı olduğu için, kanser gibi hastalıkların teşhisinde potansiyel olarak kullanılabilirler.2. Hücresel Tedavilerin Desteklenmesi: Exosomlar, hücresel tedavilerin etkinliğini artırmak için kullanılabilir. Örneğin, kök hücre terapileri sırasında exosomlar, hücrelerin onarıcı etkilerini destekleyebilir.


3. Nörolojik Hastalıkların Tedavisi: Exosome tedavisi, nörolojik hastalıklar gibi bazı sağlık sorunlarının tedavisinde potansiyel olarak etkili olabilir.


Exosome tedavisi hala aktif bir araştırma alanıdır ve belirli hastalıkların tedavisi için ne kadar etkili olduğu tam olarak anlaşılmamıştır. Bu nedenle, exosome tedavisi hakkında daha fazla bilgi ve kullanım alanları için güncel tıbbi literatürü takip etmek önemlidir.Biz kliniğimizde kişilerin kendi kanlarından exosome elde ederek işlem yapıyoruz.

Alınan kan örnekleri ayrıştırılmak üzere genetik laboratuvarına gönderiliyor ve işlemleri yapıldıktan sonra tedavi için flakonlar halinde hazırlanıyor.

İhtiyaca göre bölgesel uygulama veya damar yolundan uygulama yapılabiliyor.

Sağlıklı günler dilerim.

Dr. Mehmet Demirhan26 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page